
1960 Pontiac Catalina Ventura Flat Top
Ohh, vilket härligt utseende på denna Flat top! Lågt och gott stuk med 15″ Supreme Wheels. Tvåfärgad lack med mera!
Motor
389V8 som spinner fint. Automatisk växellåda. Föregående ägare gjorde en rejäl översyn av motorn:
- Slipade in ventiler
- Nya kolvringar
- Nya kamaxellager
- Nya ramlager
- Nya lyftare
- Ny växelströmsgenerator
- Nya motorkuddar
- Ny växellådskudde
- Hela motorn rengjord och snyggt målad
- Diverse nya tätningar
Exteriör
En äldre omlackering av enklare standard. Jag ser en hel del dammkorn om jag går på riktigt nära håll och synar den kritiskt. Kanske går att polera bort för den som vill? Kofångarna har blivit omkromade, fortfarande fina. Glasrutorna ser fina ut runt om. Mycket glas på de här bilarna!
Inredning
Omklädda soffor, hatthylla och dörrsidor. Ser helt ok ut. Innertak och solskydd med korrekt struktur, proffsigt monterat. Instrumentering, bräda och ratt mycket fint också.
Underrede
Mycket fin undertill. Original golvbrunnar som är kärnfriska. Fina intakta förstärkningsbalkar. Trösklarna är raka och fina. Kärnfrisk längst ner i båda bakskärmarna, punktsvetsarna fortfarande fullt synliga. Nyare avgasrör, snyggt monterat.


